Dekoracja wnętrz autorstwa Tatiany Antonchenko. Wille, apartamenty, domki, domy, kawalerki, apartamenty, rezydencje, hotele, restauracje, salony, galerie w Polsce, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Białymstoku, Zakopanem.
Wystrój domu albo osobny pokój to zarówno nauka, jak i sztuka. Jak w każdej nauce, ma swoje własne zasady i prawa, których należy przestrzegać. I jak w każdej sztuce, łamanie niektórych praw i odstępstwo od zasad jest mile widziane.
Zasada 1: Przede wszystkim pomyśl o wygodzie i praktyczności.
A dopiero potem o trendach w modzie. Pamiętaj, że pięknie udekorowany dom nadal powinien być domem. To znaczy miejsce, w którym będziesz musiał spędzić większość czasu. W którym będziesz musiał żyć, a nie tylko go podziwiać. Nie zapominaj o gustach i wygodzie innych członków rodziny: twój mąż może po prostu czuć się niekomfortowo w smukłym fotelu z cienkimi nogami, a twoje dzieci nie zawsze będą ostrożnie przechodzić obok drogiego cienkiego szklanego wazonu. To też jest ich dom i powinni czuć się w nim komfortowo. Zrób dom dla siebie, a nie dla zdziwionej reakcji gości.
Zasada 2: Trzymaj się pomysłu.
Dużo łatwiej jest nadać wnętrzu stylowy i ciekawy wygląd, jeśli trzymamy się jakiegoś motywu lub palety kolorów. Może to być np. motyw kwiatowy, morski, zwierzęcy (jak zebry czy lamparta), dowolny, który lubisz na tym etapie życia.
Zasada 3: Dodaj element niespodzianki do swojego projektu.
Niespodziewane elementy niesamowicie ożywiają wystrój pokoju: zbyt duża fotografia, zbyt nisko wisząca półka, czerwona poduszka na zielonej sofie. Zapraszam do eksperymentowania. Twój dom powinien odzwierciedlać Twoją i tylko Twoją osobowość.
Zasada 4: Nie obnoś się ze wszystkim, co masz.
Jedna lub dwie figurki wyglądają dobrze, ale dziesięć figurek to przesada. Innymi słowy, spróbuj znaleźć równowagę między wygodą a bałaganem. Nawet jeśli naprawdę lubisz styl wiktoriański, który jest teraz modny, z dużą ilością „fintiflyushek”, lepiej afiszować się tylko częścią z nich jednocześnie i w zależności od nastroju od czasu do czasu zmieniać kompozycję. Jeśli jesteś kolekcjonerem, wystaw 3-4 najcenniejsze przedmioty ze swojej kolekcji w widocznym miejscu, a resztę usuwaj, aż zainteresowany gość poprosi Cię o pokazanie więcej. Jeden lub dwa piękne obrazy na ścianie od razu przyciągają uwagę, ale jeśli jest ich dużo, pokój wygląda jak galeria sztuki.
Zasady, które mogą (i powinny!) zostać złamane:
Lepiej nie używać bieli - kolor zbyt łatwo się brudzi.
W rzeczywistości biel zawsze dobrze wygląda we wnętrzu. Odświeża ogólny wystrój, wizualnie powiększa przestrzeń i korzystnie podkreśla wiele kolorów. Dekorując swój pokój, wybierz białe materiały, które można prać i tkaniny, które można wybielić. Spraw, aby białe pokrowce na sofy, fotele lub poduszki były zdejmowane, aby można je było częściej prać. Jedyne, czego lepiej powstrzymać się od białych dywanów, zwłaszcza jeśli w rodzinie są małe dzieci lub zwierzęta.
Jeśli nie masz pewności, wybierz neutralne kolory.
Kolory neutralne - beż, piaskowy, szary itp. - naprawdę pasują do prawie każdego innego koloru, a jeśli nie jesteś pewien swojego gustu, lepiej trzymać się neutralnych kolorów z głównego zakresu. I niekoniecznie te, czerń, biel, kolor terakoty i niektóre odcienie niebieskiego i zielonego mogą być neutralne. Tak więc neutralny wcale nie oznacza bezbarwny. A jednak wskazane jest dodanie dwóch lub trzech jasnych plam koloru nawet do neutralnego wystroju.
Wszystko musi do siebie pasować.
W rzeczywistości mieszanie stylów lub kolorów nie jest tak przerażające, jak się to zwykle przedstawia. Co więcej, taka mieszanka jest często widoczna tylko dla profesjonalisty. Eklektyzm wprowadza do wnętrza element zaskoczenia, zabawy i ducha sprzeczności. Podczas mieszania stylów pożądane jest, aby we wnętrzu było jedno ogniwo łączące, wspólny pomysł, czy to kolor, czy motyw projektowy.
Okrągły stół wymaga okrągłego obrusu.
Kiedy wszystko idealnie do siebie pasuje i do siebie pasuje, wygląda to nudno. Na okrągłym stole może być nawet trójkątny obrus, jeśli tylko wygląda nieoczekiwanie i ciekawie, a Wam się podoba.
W salonie powinna znaleźć się sofa, fotel i stół.
Postaraj się pozbyć swojego pomysłu na standardowy zestaw, który musi być obecny w danym pomieszczeniu. Na przykład w salonie powinno być miejsce do siedzenia oraz miejsce na filiżankę kawy i czasopismo. Niekoniecznie oznacza to sofę i stół. Zamiast sofy możesz użyć podium lub kanapek.
Sofa powinna być przy ścianie.
Nie zawsze. Zamiast dopasowywać wszystkie meble do ściany, spróbuj ustawić coś, na przykład sofę, pod kątem lub utwórz kilka różnych grup mebli. Nadaje to pomieszczeniu trójwymiarowości i często pomaga efektywniej wykorzystać przestrzeń.
Zapraszam do eksperymentowania. Łamać zasady. Ale jednocześnie zadaj sobie pytanie: „Czy czuję się komfortowo w tym wystroju? Czy będę mógł z nim mieszkać?” Jeśli odpowiedź brzmi tak, to masz naprawdę piękny dom.